Renginiai kraunami

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen, Pilietinis tinklas OPORA, tarptautinis Ukrainos pergalės centras, bei „Ukreate Hub“ kviečia į klausymus „Tragedijos aidai: civilių ir vaikų liudijimai apie Rusijos karą prieš Ukrainą“ 2024 m. balandžio 29 d., 14–16 val. Seimo Konstitucijos salė (I rūmai, III aukštas).

Klausymais siekiama viešinti niokojantį karo poveikį, ypač daug dėmesio skiriant asmeninei civilių gyventojų ir vaikų patirčiai.  Renginyje bus aptariamos vaikų patirtys karo metu, migracijos modeliai ir jų poveikis Ukrainos visuomenei, genocidinis karo pobūdis. Taip pat bus gilinamasi į teisinės ir politinės atsakomybės galimybes už Rusijos Federacijos įvykdytus karo nusikaltimus Ukrainoje.  Klausymai suburia įvairialypę pranešėjų grupę, karo nusikaltimų liudininkus, tarp jų ir vaikus, kurie dalysis asmeninias liudijimais, okupacijos ir deportacijų patirtimis. Maloniai kviečiame renginyje dalyvauti Lietuvos Respublikos Seimo narius, valdžios ir teisėsaugos institucijų pareigūnus, diplomatijos atstovus ir žmogaus teisių aktyvistus.

Renginį organizuoja: Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen, Pilietinis tinklas OPORA, tarptautinis Ukrainos pergalės centras, fondas „Vaikų balsai“, bei „Ukreate Hub“.

Programa

14:00 – 14:05 „OPORA“ strateginės patarėjos-moderatorės Katerynos Ryabiko įžanginis žodis
14:05 – 14:25 Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininko pavaduotojos Olenos Kondratiuk įžanginiai žodžiai (internetu)
14:25 – 14:40 Trumpametražio dokumentinio filmo „Ką mes praradome“ peržiūra
14:40 – 14:55 Nuo karo nukentėjusios paauglės Valerijos iš Naujosios Kachovkos, Chersono srities, liudijimai ir diskusija apie galimus teisinės ir politinės atsakomybės už Rusijos Federacijos vykdomą Ukrainos vaikų deportaciją ir pagrobimą kelius (Olga Tymčenko, fondas „Vaikų balsai“)
14:55 – 15:10 Analizė apie genocidinį karo aspektą ir karo nusikaltimų dokumentavimo svarbą tolesniems teismo procesams (Olga Aivazovska, fondas „OPORA“)
15:10 – 15:40 Grupės diskusija su klausimų ir atsakymų sesija
15:40 – 15:50 Baigiamosios pastabos ir būsimi žingsniai

 

Klausymų metu bus užtikrintas vertimas ukrainiečių-anglų-lietuvių kalbomis. Renginys bus transliuojamas Seimo Youtube kanalu Atviras Seimas.

Registracija galima iki 2024 m. balandžio 25 d. https://forms.gle/5jG6UnBQJDLK1Brg8.

Apie organizatorius:

  • OPORA

Pilietinis tinklas OPORA  žmogaus teisių gynėjų tinklas, stebintis, kaip laikomasi piliečių rinkimų ir politinių teisių,  sukaupę unikalią patirtį vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis. 2022 m. rugsėjį OPORA atidarė Pagalbos dokumentuojant karo nusikaltimus centrą. Tai Varšuvoje įsikūrusi saugi erdvė, kurioje kiekvienas asmuo iš Ukrainos, tapęs rusų įvykdytų nusikaltimų liudininku ar auka, gali prisidėti prie to, kad nusikaltėliai būtų patraukti atsakomybėn. Profesionalūs teisininkai pildo istorijas liudijimų forma ir perduoda jas prokurorams, kad jos būtų svarstomos nacionaliniuose ir tarptautiniuose teismuose. Kad tai būtų daroma efektyviai, OPORA bendradarbiauja su Ukrainos generaline prokuratūra ir Lenkijos Respublikos prokuratūra, Tarptautinio agresijos nusikaltimų baudžiamojo persekiojimo centro (ICPA) prokurorais. Darbas nesibaigia liudijimų rinkimu, OPORA toliau stebi tyrimų institucijas ir tarptautiniu mastu pasisako už patraukimą atsakomybėn.

  • Tarptautinis Ukrainos pergalės centras

Tarptautinis Ukrainos pergalės centras yra viešosios diplomatijos platforma, kurią Varšuvoje įkūrė Ukrainos pilietinės visuomenės aktyvistai, siekdami paskatinti viso pasaulio nuomonės lyderius palaikyti Ukrainą. Centro tikslas – mobilizuoti pasaulį Ukrainos pergalei. Tarptautinio Ukrainos pergalės centro ekspertai rūpinasi šiomis sritimis: ginklų tiekimu Ukrainai, specialiojo tribunolo įsteigimu ir Rusijos nubaudimu už karo nusikaltimus, kova su branduoliniu terorizmu ir Ukrainos energetikos sistemos išsaugojimu, Rusijos turto konfiskavimu, sankcijų Rusijai griežtinimu, Ukrainos europinės integracijos spartinimu.

  • Fondas „Vaikų balsai“

Fondas „Vaikų balsai“ nuo 2015 m. padeda nuo karo nukentėjusiems vaikams teikdamas psichologinę ir psichosocialinę pagalbą. Fondas padeda nukentėjusiems įveikti ginkluoto konflikto padarinius ir tobulėti. Vykstant Rusijos plataus masto invazijai į Ukrainą, fondo specialistai nepertraukiamai teikia pagalbą nukentėjusiems vaikams ir šeimoms visoje šalyje, parūpindami psichologinę pagalbą ir padedėdami evakuacijos procese.

  • „Ukreate Hub“

Atviros Lietuvos fondo globojamas  Ukreate Hub yra kompetencijų centras, skirtas ukrainiečiams pasitraukusiems nuo karo į Lietuva. Pagrindinis centro tikslas – suteikti ukrainiečiams reikiamų žinių, įgūdžių, ryšių ir priemonių, kad jie galėtų išnaudoti visą savo potencialą Ukrainos ateičiai. Ukreate Hub misija įkūnija tvirtą tikėjimą pilietinės visuomenės galia ir siekia stiprinti Ukrainos asmenų atsparumą, tvarų pilietinį aktyvumą, įgalinant juos aktyviai prisidėti prie demokratinės ir suverenios Ukrainos atkūrimo.