Atviros Lietuvos fondo pilietinė iniciatyva ukrainiečiams

Kategorijos: Nuomonės ir pozicijosPaskelbta: 2024 rugpjūčio, 5

Autorė Dalia Cizikaitė 

Jau beveik trisdešimt metų nevyriausybinė organizacija Atviros Lietuvos fondas (toliau – ALF) skatina ir kuria pilietines iniciatyvas šalyje. Naujausia ALF iniciatyva – Vilniuje įsikūręs kompetencijų centras „Ukreate Hub“, skirtas dėl karo Ukrainoje į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams. Centras siekia suteikti žinių, įgūdžių, supažindinti su įrankiais, leidžiančiais atskleisti savo potencialą, o įgytas žinias ir patirtį pritaikyti kuriant Ukrainos ateitį.

Nuo 2022 m. „Ukreate Hub“ įgyvendino dvi dotacijų programas (angl. Grant Programs), finansavo dvidešimt projektų. Pagrindinės projektų temos buvo trys: pasakojimų apie Ukrainą kūrimas išryškinant ukrainiečių patirtis; moterų vaidmuo atkuriant Ukrainą per socialines inovacijas ir verslumą ir Ukrainos demokratinės krypties stiprinimas.

Per dotacijų programas „Ukreate Hub“ teikia gyvybiškai svarbią paramą Ukrainos aktyvistams Lietuvoje, juos skatina ir įgalina. Finansavimo sulaukę projektai padeda atskleisti aktyvių žmonių potencialą, stiprina ir puoselėja ukrainiečių bendruomenę Lietuvoje. Čia kiekviena idėja turi galimybę augti, daryti ilgalaikius pokyčius.

„Ukreate Hub“ veiklos

Viena iš „Ukreate Hub“ veiklos sričių yra klasteriai t.y. naryste paremtos grupės aktyviems ukrainiečiams. Čia ukrainiečiams suteikiama galimybė keistis patirtimi, koordinuoti renginius, stiprinti savo balsą pasaulyje, vadovauti projektams, gilinti ryšį su Ukrainos visuomene ir vietos gyventojais, puoselėti profesinius tinklus ir kt. Tokios grupės padeda kurti paramos tinklą, suteikia naujų bendradarbiavimo galimybių, skatina asmeninį tobulėjimą, praturtina Ukrainos kultūrinį kraštovaizdį. „Ukreate Hub“ taip pat organizuoja tinklaveikos renginius, kviečia ukrainiečius ir lietuvius susipažinti, užmegzti naujus ryšius.

„Pilietinio sąmoningumo klubas“ – „Ukreate Hub“ ir Ukrainos jaunimo grupės Lietuvoje iniciatyva, kuria skatinamas dialogas kultūriniais ir socialiniais klausimais per literatūrą. Klubo idėja – ugdyti aktyvių piliečių bendruomenę. Klubo metu jo nariai lietuvių ir ukrainiečių literatūros kūrinius analizuoja iš pilietinio sąmoningumo ir istorinės refleksijos perspektyvos.

Ukrainiečių moterų verslumo programa (angl. Ukrainian Women Entrepreneurship Program) suteikia unikalią galimybę gauti nemokamus mokymus, kurie padėtų Lietuvoje gyvenančioms ukrainietėms paversti savo verslo idėjas sistemingu, išsamiu verslo planu, išmokti pritraukti investicijas, susirasti verslo partnerių, sustiprinti savo verslumo įgūdžius, rasti palaikymą bendraminčių bendruomenėje.

Ukrainos verslininkių rėmimas ir įgalinimas

Moterų verslininkių programa prasidėjo kaip iniciatyva, skirta remti ukrainietes Lietuvoje, spręsti jų galimybių įgyti esminių verslumo įgūdžių trūkumo problemą. „Ukreate Hub“ vadovė Eugenija Kovaliova sako, kad Ukrainos verslininkių programa yra viena sėkmingiausių centro iniciatyvų. Kai kurioms programos dalyvėms dalyvavimas joje tapo keliu į naują ateitį.

Ukrainos moterų verslumo programa – tai trijų mėnesių programa moterims, norinčioms pradėti savo verslą. Iki šiol programoje dalyvavo dvidešimt devynios ambicingos Ukrainos verslininkės, kurios programos metu nukeliavo nuo verslo idėjos iki tos idėjos verslo plano. Pirmojo sezono žiuri išrinko tris geriausius projektus: Kateryna Serdiuk gavo 1 000 eurų už projektą „Šiuolaikiniai etniniai lietuviški drabužiai“, Marina Pilipenko – 450 eurų už projektą „Voice Flow Studio“ (veikia Vilniuje ir internete), Svetlana Kolomeyko – 450 eurų už projektą „Maisto dovanos“. Be to, nugalėtojos tapo Ukrainos ir Lietuvos prekybos rūmų narėmis.

Galimybė plėtoti idėjas ir iniciatyvas

Lena Kalašnykova, „NUKC Prosperis“ viceprezidentė, Ukrainos „Playback“ teatro mokyklos ir Playback teatro „Vakhtery“ bendraįkūrėja ir vadovė, yra viena iš „Ukreate Hub“ dotacijų programos antrojo sezono nugalėtojų ir specialaus apdovanojimo verslininkių programoje laimėtoja.

Lena Kalašnykova į Lietuvą su teatro gastrolėmis atvyko 2022 m. vasario mėn. Pasak jos, sprendimą likti šalyje lėmė intensyvūs karo veiksmai Charkive, ją ir jos kolegas palikę be namų, į kuriuos būtų galima grįžti. Vasario 28 d. teatro grupė turėjo skristi namo, tačiau užuot vykusi į oro uostą, visa grupė nuvyko į Lietuvos migracijos tarnybą.

Lena apie „Ukreate Hub“ sužinojo iš savo draugės, kuri aktyviai dalyvavo centro veikloje, dažnai pasakojo apie jo veiklą. Be to, jos kolegė iš teatro inicijavo „Ukreate Hub“ veikiantį „Playback“ klubą. „Aš, kaip improvizacinio teatro „playback“ praktikė ir pedagogė, labai susidomėjau šia veikla, kuri įtraukė mane giliau į centro veiklą, – sako Lena. – Mano įsitraukimą paskatino ir galimybė toliau plėtoti mūsų teatro projektą.“

Paskelbus antrąjį „Ukreate Hub“ dotacijų sezoną, Lena su kolegomis pamatė galimybę įgyvendinti savo sumanymą – rengti oficialius sertifikuotus „Playback“ klubo narių mokymus. Gavusi „Ukreate Hub“ finansavimą Lena sėkmingai vedė „playback“ teatro kursus. Kursų tikslas buvo pagilinti dalyvių supratimą ir įgūdžius apie improvizacinį „playback“ teatrą, skatinti asmeninį, meninį augimą.

Kitas Lenos projektas – neurotyrimų laboratorijos projektas, skirtas tirti neuromokslų ir rinkodaros sąsajas, kuriant novatoriškus vartotojų elgsenos supratimo metodus, buvo ilgai puoselėta moters svajonė, jungianti jos žinias psichiatrijos, psichologijos ir visuomeninės veiklos srityse. Kaip jau minėta anksčiau, šis Lenos projektas sulaukė žiuri dėmesio ir buvo apdovanotas specialiu prizu – UAB „Fondia Lithuania“ teisinių konsultacijų paslauga.

„Ukreate Hub“ – ukrainiečių bendruomenės sala

Kita „Ukreate Hub“ ukrainiečių moterų verslininkių programos dalyvė Natalija Akišyna į Vilnių atvyko 2022 m. birželio mėn. Iki dukters gimimo Natalija dirbo vadybininke automobilių parduotuvėje. Turėdama daugiau nei dešimties metų žaislų iš vilnos kūrimo patirtį, ji ištobulino savo įgūdžius kurdama dekoratyvines žaislų kopijas pagal gyvūnų ir naminių gyvūnėlių nuotraukas. Natalija, jau turėdama žaislų kūrimo seminarų organizavimo ir vedimo patirties, susidomėjo galimybe daugiau sužinoti apie savo verslo kūrimą ir vystymą Lietuvoje. Apie „Ukreate Hub“ ji sužinojo dirbdama savanore Ukrainos centre: „Iš lankytojų dažnai išgirsdavau apie „Ukreate Hub“, todėl susiradau jų „Facebook“ puslapį, o netrukus sužinojau ir apie programą ukrainietėms verslininkėms.“

Natalija sako, kad „Ukreate Hub“ verslininkių programa suteikė jai galimybę daugiau sužinoti apie verslo valdymą, struktūrą ir planavimą. „Dabar žinau, ką turiu daryti toliau, – sako ji, – kur ir kaip rasti klientų, kaip ir kur gauti dotacijų ar finansinės pagalbos plėtrai, kaip rasti partnerių. Taip pat sužinojau, kaip galima patobulinti savo įgūdžius, palengvinti procesus.“

Natalijai ypač naudingos ir įdomios buvo paskaitos apie verslo segmentavimą ir klientų paiešką, tinkamą reklamą. O susitikimai su mentoriais atvėrė papildomų galimybių plėtojant verslo idėją, ją motyvavo ir palaikė. Natalija sako, kad programa taip pat suteikė galimybę susipažinti su daugybe puikių žmonių – nuo dalyvių, kurios nepagailėjo konstruktyvios kritikos, iki lektorių, kurie pasidalijo naudinga informacija, vėliau pravertusia kuriant savo verslo veiksmų planą. Be to, programoje dalyvaujančios moterys susibūrė į bendruomenę, kuri Natalijai tapo didele parama ir dar viena bendradarbiavimo galimybe. Paklausta, ką jai reiškia „Ukreate Hub“, Natalija atsakė, kad „Ukreate Hub“ yra „ukrainiečių bendruomenės sala, paramos ir bendravimo galimybė. Ir ryšys su Ukraina: jos kultūra, kalba, taip pat bendravimas ir vienybė.“

Be savo meninės veiklos, Natalija aktyviai dalyvauja savanoriškoje veikloje, organizuoja seminarus, moko sauso veltinio vėlimo technikos. Šiuo metu ji taip pat mokosi lietuvių kalbos, baiginėja vairavimo kursus.

Svarbi parama ukrainiečių diasporai Lietuvoje

Lena Kalašnykova pažymi, kad „Ukreate Hub“ yra dinamiška erdvė, kurioje susitinka aktyvūs žmonės: „Tai labai svarbi paramos sistema ir tinklas moterims, ypač šiomis persikėlimo iš vienos vietos į kitą aplinkybėmis. „Ukreate Hub“ suteikia prieglobstį, kuriame asmenys, susiduriantys su potrauminiais iššūkiais, gali jaustis priimti ir palaikomi nepaisant išgyvenamų sunkumų.“ Ukrainietė sako, kad „Ukreate Hub“ tapo neatsiejama ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje skirtų iniciatyvų mozaikos dalis, kurių kiekviena turi savo tikslą ir poveikį.

Pasak Lenos, iniciatyvų įvairovė yra svarbi, nes jos tenkina skirtingus poreikius skirtingais bendruomenės prisitaikymo ir vystymosi etapais. „Ukrainiečių centras pabrėžia kultūrinį identitetą, Tarptautinė migracijos organizacija sprendžia platesnius tarptautinius klausimus, – sako moteris, –Lietuvos organizacijos dažnai orientuojasi į pagalbą ukrainiečiams asimiliuotis vietos visuomenėje. O štai „Ukreate Hub“ orientuojasi į moterų įgalinimą, profesinio tobulėjimo skatinimą.“ Lena taip pat pažymi, kad tokia įvairi ekosistema užtikrina, kad būtų remiami visi ukrainiečių bendruomenės Lietuvoje gyvenimo aspektai, o tai rodo, kaip svarbu pripažinti ir remti skirtingus ukrainiečių diasporos sluoksnius ir tikslus.
——
Nuo 2022 m. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai dalyvauja Interreg Baltijos jūros regiono projekte PROSPER BSR, kurio metu buvo bendraujama su valstybinėmis ir viešosiomis institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, verslo paramos organizacijomis, mezgamos naujos partnerystės. Projekto metu atskleista daug gerosios patirties iniciatyvų, skirtų pabėgėlių ir imigrantų integracijai į vietos bendruomenę ir Lietuvos darbo rinką.