Kas yra pilietinis dalyvavimas?
Pilietinis dalyvavimas yra aktyvus piliečių įsitraukimas į visuomenės gyvenimą ir sprendimų priėmimo procesą. Tai reiškia, kad piliečiai ne tik pasyviai stebi, kas vyksta, bet ir aktyviai dalyvauja formuojant savo bendruomenę ir šalį.
Yra daugybė būdų, kaip dalyvauti pilietiniame gyvenime, pavyzdžiui, balsuoti rinkimuose, dalyvauti viešuosiuose svarstymuose, prisijungti prie nevyriausybinių organizacijų (NVO) ar savanoriauti.
Pilietinis dalyvavimas yra naudingas ne tik pačiam piliečiui, bet ir visai visuomenei. Jis stiprina demokratiją, gerina sprendimų kokybę ir skatina socialinę sanglaudą.
Kiekvienas pilietis gali prisidėti prie savo visuomenės gerovės, būdamas aktyvus ir pilietiškas.
Visuomeninė veikla
Ką daryti, jei susiduriame su iššūkiais ir problemomis kasdieniame gyvenime? Pavyzdžiui, diskriminacija, netinkamais valdžios sprendimais, neteisybe? Geriausias sprendimas, sukuriantis teigiamą pokytį visiems, yra susirasti bendraminčių ir ieškoti būdų, kaip tai išspręsti – protestuoti, rengti akcijas, peticijas, siekti dialogo su sprendimų priėmėjais, keisti išankstines nuostatas, kurių dar gausu mūsų visuomenėje ir pan. Tai vadinama visuomenine veikla. Kaip kiekvienas pilietis galėtų prisidėti prie teigiamo pokyčio visuomenėje?
Suburk ar susirask bendraminčius!
Darbai darbais, mokslai mokslais, tačiau svarbu rasti bendrystę su kitais žmonėmis Tau rūpimais klausimais – tai gali būti žmogaus teisės, aplinkos saugojimas, galiausiai, ir šokiai, medžioklė ar žvejyba! Svarbiausia – bendrauti ir bendradarbiauti. Ne veltui ir psichologai sako, kad tai svarbu kiekvieno žmogaus gerai savijautai. Jei nerandi organizacijos, kuri atitiktų Tavo interesus ar pomėgius, gali ją įsiteigti. Čia gali rasti daugiau informacijos, kaip tą padaryti
Savanoriauk!
Savanorystė yra puikus būdas įsitraukti ir prisidėti prie bendro gėrio. Ir visai nesvarbu, ar Jūs kasmet dalyvaujate gamtos tvarkymo akcijose, ar padedate vyresniems žmonėms, ar teikiate emocinę paramą jaunimui, susiduriančiam su sunkumais, o gal gyvūnų prieglaudoje padeda susitvarkyti. Savanorystė padeda rasti bendrystę su žmonėmis, jaustis naudingu ir reikalingu bendruomenei, jausti, kad esame teigiamo pokyčio dalimi, galiausiai, ir įveikti nerimą. Jei nežinote, kur savanoriauti patariame pasižiūrėti SAVA PLATFORMA. Čia rasite išsamų organizacijų sąrašą ir įvairių pasiūlymų savanorystei.
Padėk finansiškai!
Didžioji dauguma nevyriausybinių organizacijų gali vykdyti savo misiją tik dėl to, kad joms finansiškai padeda kiti piliečiai. Tad prašome – pasirinkite organizaciją, kurios veikla ir misija jums atrodo svarbi, ir skirkite kiekvieną mėnesį nedidelę sumą pinigų. Taip pat galite pasinaudoti 1.2% GPM mechanizmu ir skirti dalį savo pajamų mokesčio pasirinktai organizacijai. Tai papildomai nekainuoja, tereikia užpildyti specialią formą www.vmi.lt.
Politinis įsitraukimas
Tiesa yra paprasta. Politika yra apie tai, koks yra ir koks bus mūsų visų gyvenimas. Nors politika dažnam vis dar atrodo tarsi nutolęs ir mūsų kasdienybės visiškai neliečiantis reikalas, tačiau tai netiesa. Mūsų išrinkti atstovai priima įstatymus, kurie daro įtaką ir mūsų gyvenimui. Tad jei mes neįsitraukiame, svarbius sprendimus tiesiog priima kiti. Ką daryti?
Balsuok!
Balsuodamas gali pasirinkti tai, kas tau svarbu. Atiduodamas balsą per prezidento, savivaldos ar parlamento rinkimus, tu sprendi kokia kryptimi nori, kad judėtų tavo šalies laivas. 2023 metų savivaldos ir tarybos rinkimuose, VRK duomenimis, balsavo 48,93 proc. rinkėjų. Protingai atiduotas balsas gali priartinti arba atitolinti politinį cunamį.
Paremk!
Tiek partijos, tiek ir favoritais laikomi politiniai kandidatai turi daugiau galimybių pristatyti save ir savo idėjas, jeigu sulaukia pakankamos finansinės paramos. O tai padaryti galima finansinės aukomis į kandidatų partijų rinkiminę sąskaitą. 2019 metais partijas gyventojai skirdami 0,6 dalį gyventojų pajamų mokesčių parėmė politines partijas daugiau nei 1 mln. eurų.
Prisijunk prie pasirinktos partijos!
Jausdami bendraminčių palaikymą žmonės gali daugiau, todėl jie tampa partijų nariais. Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, 2022 pabaigoje Lietuvoje partijoms priklausė kiek daugiau nei 101 tūkst. žmonių. Nesvarbu į kurią pusę linguoja tavo politinė švytuoklė, jeigu kaip ir visi politikai esi vedinas demokratijos idealo, gali drąsiai veikti šiame fronte ir daryti reikalingą pokytį.