Kviečiame į diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai”

Kategorijos: NaujienosPaskelbta: 2019 spalio 2

Diskusija „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai”

Lapkričio 11 d. 18 val. 

Atviros Lietuvos Fondas, Didžioji g. 5

(Renginys anglų kalba)

Diskusijos programa: 

1989 m. rekonceptualizacija: skirianti atmintis ir politinės jos implikacijos 

Prof. James Mark ir Tobias Rupprecht, Exetero Universitetas, Didžioji Britanija (knygos “1989: Global History of Eastern Europe, Cambridge University Press, 2019)

1989 m. kaip ateities pažadas: ar jis išpildytas? 

Adamas Reichardt, žurnalo Naujoji Rytų Europa vyriausias redaktorius. Lenkija 

Europos pavasaris 2.0 – pilietinė visuomenė po 2019 

Wojciechas Przybylski, Visegrad Insight vyriausias redaktorius, fondo Res Publica pirmininkas, Lenkija 

Europa susiduria su nauja krize: kyla nauji politiniais ir socialiniai judėjimai, kurie kritikos objektu pasirenka laivės, demokratijos ir suvienytos Europos idealus. Jeigu šie idealai telkė pasipriešinimui 1989 m., šiandien jie tampa visuomenių poliarizacijos ir fragmentacijos šaltiniu. Vieniems šie metai simbolizuoja kovą už laisvę, vienybę ir savivaldą: nuo protestų Maidano aikštėje 2014 m. iki gyvosios žmonių juostos Honkonge, surengtos per 30 Baltijos kelio sukaktį. Regione, 1989 m. atmintis ypač supolitinta: Aksominė revoliucija pasitelkiama kaip simbolis visuomenės protestuose prieš valdžios veiksmus Čekijoje bei Slovakijoje; Rumunijoje ar Lenkijoje jauni žmonės reikalauja išlaikyti ir atnaujinti įsipareigojimą XX a. demokratinius judėjimus įkvėpusioms idėjoms. Antra vertus, 1989 m. tampa tuo istoriniu momentu, kuris susiejamas su savivaldos, laisvės pažado neišpildymu ir akstinu peržiūrėti ir pertvarkyti politinę tikrovę. 

Tokia atminties prasmės įvairovė rodo, jog vyksta kolizijos ne tik dėl praeities prasmių. 1989 m. tapo tuo centru, kuriame susiduria skirtinos politinės ateities vizijos. 

Todėl kviečiame į diskusiją, skirtą 1989 m. permąstymui: ar šiandien praradome 1989 m. pasipriešinimą įkvėpusius idealus ir ar per naują turime jiems įsipareigoti? Kokios atminties formos apie demokratines revoliucijas šiandien egzistuoja ir kokia jų prasmė telkiant politiniam aktyvumui ar pilietinio nepaklusnumo akcijoms šiandien? 

***

Diskusija yra dalis bendro Atviros Lietuvos fondo ir  Res Publica Fondo (Lenkija) bei Jan Nowak-Jezioranski College of Eastern Europe (Lenkija) vykdomo projekto “Rethinking the Democratic Future: Lessons from the 20th Century”. 

Projekto tikslas – permąstyti demokratinių revoliucijų palikimą dabarties politinio aktyvumo ir pilietinio nepaklusnumo formų kontekste, išnaudojant 30 metų sukaktį, kaip kvietimą diskusijai apie demokratiją, laisvę, pilietinį aktyvumą ir Europos ateitį.