Atviros Lietuvos fondas remia nevyriausybines organizacijas, dirbančias demokratijos ir žmogaus teisių srityse. Viena iš mūsų prioritetinių sričių – palaikyti organizacijas, dirbančias migrantų teisių apsaugos ir įtraukties srityje. Prisidedame teikiant psichosocialinę paramą ukrainiečiams Lietuvoje, humanitarinę pagalbą pasienio zonose atsidūrusiems migrantams, remiame strateginio bylinėjimosi atvejus, kurie padeda užtikrinti ir deramai ginti migrantų, pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų teises. Štai keli organizacijų įgyvendinti projektai, kuriems Atviros Lietuvos fondas skyrė paramą. Bendrai organizacijų projektams buvo skirta beveik 182 tūkst. eurų suma.

Šis fondas organizuoja kasmetinį renginį, kuriuo siekiama Lietuvos ir Ukrainos kariams padėti sklandžiai sugrįžti į civilį gyvenimą. Fondas padeda buvusiems kariams atstatyti fizinę, psichologinę sveikatą, vystyti naujus įgūdžius, kurti socialinius santykius. Atviros Lietuvos fondas skyrė finansavimą projektui, kurio metu 15 karo veteranų ukrainiečių drauge su kolegomis iš Lietuvos dalyvavo savaitės trukmės reabilitacijos programoje Birštone.

Siekdamas gerinti prieglobsčio ir migracijos teisinę situaciją Lietuvoje, Raudonasis Kryžius inicijuoja strategines teismines bylas, susijusias su migracija. Organizacija stebi ir fiksuoja sisteminius pažeidimus prieglobsčio ir migracijos procedūrose bei inicijuoja teismines procedūras Europos Žmogaus Teisių Teisme bei kitose tarptautinėse institucijose.

Organizacija įgyvendina Atviros Lietuvos fondo finansuotą projektą „Visiems Saugus Pasienis”. Jo tikslas – pagerinti „bėgančių žmonių” teisių apsaugą Lietuvoje. „Sienos Grupė“ reguliariai patruliuoja strateginėse Lietuvos pasienio su Baltarusija  teritorijose, teikia teisinę pagalbą migrantams bei inicijuoja strategines bylas, susijusias su migrantų ir pabėgėlių teisių apsauga. Vienas iš projekto tikslų – didinti visuomenės paramą migrantams ir paskatinti sprendimų priėmėjus keisti teisinę bazę.

VILNIAUS UKRAINOS PABĖGĖLIŲ KRIZIŲ CENTRAS

Centras teikia su psichikos sveikata susijusias paslaugas nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams ir Ukrainos kariškiams. Centras įgyvendina svarbų tarpininko vaidmenį, mat Lietuvos sveikatos sistemos paslaugos ukrainiečiams nepasiekiamos dėl kalbos barjero, nepakankamos informacijos  bei stigmos pačioje  ukrainiečių bendruomenėje. Centras teikia psichologines konsultacijas, taip pat tarpininkauja užmezgant ryšius su kitomis psichikos sveikatos priežiūros paslaugomis Lietuvoje.

Organizacija surengė spektaklius-instaliacijas „Imperija“ apie Lenkijos ir Baltarusijos sieną kertančių migrantų  patirtis. Spektaklio kūrybinė grupė iš Lenkijos kvietė įsijausti į humanitarinės krizės pasienyje vaizdus, bėgančių žmonių išgyvenimo strategijas, suvokti, kaip pati gamta gali padėti krizę išgyvenantiems žmonėms, kuomet valdžia kriminalizuoja net rodomą solidarumą, norą padėti. Visagine ir Vilniuje buvo rodomas spektaklis, o po jo vyko diskusijos su kūrybine grupe bei pasienyje su Baltarusija humanitarinę pagalbą teikiančiais savanoriais.