Žmogaus teisių „Oskarų“ ceremonija įvyks – prasideda internetinis balsavimas

Kategorijos: NaujienosPaskelbta: 2020 gegužės 2

Gegužės 21 d. prasideda internetinis balsavimas, kurio metu visuomenė spręs, kas labiausiai nusipelnė Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų. Septintaisiais, žmogaus teisių „Oskarais“ tituluojamais apdovanojimais vasarą bus pagerbti labiausiai 2019 metais lygybę ir įvairovę skatinę žmonės.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė džiaugiasi, kad net paskelbus karantiną, pavyko užtikrinti, jog tradicija tapęs renginys įvyks. „Nors šiemet šventė bus kitokia, jos esmė nesikeičia. Tiesioginio eterio metu visa Lietuva pamatys, kas šviesiais savo darbais stiprino mūsų visuomenės bendruomeniškumą, pilietiškumą, ne tik kėlė nepatogius klausimus, bet ir siūlė galimus atsakymus“, – sako ji.

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai bus įteikti aštuoniose kategorijose, t. y. lyčių lygybės, įveiktos kliūties, LGBT* lygiateisiškumo, atviros visuomenės, amžiaus, tautų dialogo, religijų ir įsitikinimų įvairovės, metų proveržio srityse.

Nacionalinio lygybės ir įvairovės forumo atstovės Dovilės Juodkaitės teigimu, žmogaus teisės kartais priimamos kaip savaime suprantamas dalykas, todėl pamirštama, kad ne visiems jos garantuojamos vienodai. „Būtent žmogaus teisių gynimo iniciatyvos dirba tą nematomą kasdienį darbą, kad visi žmonės galėtų pasijausti lygiais. Jos neretai kompensuoja ar pataiso valstybės, visuomenės, teisinės sistemos spragas siekiant lygybės, pagalbos ir orumo užtikrinimo kiekvienam. Todėl tokių iniciatyvų įvertinimas yra itin reikšmingas. Jis skatina ir motyvuoja labiau gerbti žmones bei jų teises, labiau pasitikėti ir didžiuotis mažais darbais“, – balsuoti už projektus ir iniciatyvas ragina ji.

2019 m. apdovanojimų laureatais pretenduoja tapti:

LYČIŲ LYGYBĖS APDOVANOJIMAS

  • Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklio „Panika“ komanda. Už režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklį, raginantį permąstyti stereotipinius vyriškumo scenarijus visuomenėje.
  • Moterų lyderystės projektas „Go Forward!“. Už moterų lyderystės, sėkmingos karjeros, kovos prieš lyčių stereotipus skatinimą.
  • Donatas Paulauskas. Už knygą „Kam reikalingi verkiantys vyrai“. Ji paskatino diskusijas apie vyrų emocinį pasaulį ir parodė, kad lyčių stereotipai yra ir vyrų tema.

TAUTŲ DIALOGO APDOVANOJIMAS

  • Multikultūrinis jaunimo centras „Padėk pritapti“. Už komiksą „Nupiešk man kelią. Iliustruota romų istorija“. Jame pasakojama Lietuvos romų istorija, skatinama tolerancija skirtingoms kultūroms ir papročiams.
  • Tinklalaidės „NYLA Ru“ autorė Ina Šilina. Už stereotipus laužantį, profesionalų ir kokybišką žiniasklaidos turinį rusų kalba Lietuvoje. Tinklalaidę kuria I. Šilina ir šiuolaikinių medijų agentūra „Nanook“.
  • Dovydas, Anna ir Grigorijus Zundelovičiai. Už įamžintą tautinės įvairovės atmintį, sukuriant Sinagogų aikštės memorialą Jurbarke.

VAIVORYKŠTĖS APDOVANOJIMAS

  • Elena Reimerytė ir projektas „Spalvos“. Už dokumentiką, drąsiai kalbančią apie LGBT* temas ir priverčiančią suabejoti heteronormatyviu pasauliu.
  • Pijus Beizaras ir Mangirdas Levickas. Už ryžtą siekti LGBT* bendruomenės lygiateisiškumo laimint bylą prieš Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teisme.
  • Žurnalistų komandos „Nanook“ tinklalaidė „Nyla“. Už laidų seriją apie LGBT* bendruomenę, jos problemas ir kultūrą Lietuvoje.

APDOVANOJIMAS „GERIAUSIAS AMŽIUS – MANO AMŽIUS“

  • Klaipėdos rajono senjorai, dalyvaujantys programoje „Aš judu!“. Už aktyvumą ugdantis sveikos gyvensenos įpročius. Programos dalyviai lanko fizinio aktyvumo užsiėmimus, taip pat dalyvauja praktiniuose psichinės sveikatos, mitybos mokymuose.
  • Užimtumo centras pagyvenusiems žmonėms „Senjorų avilys“. Už senjorų veiklumo skatinimą. Centro idėja – paskatinti nevyriausybines organizacijas įgyvendinti veiklas, skirtas vyresnio amžiaus asmenims.
  • Muzikinis TV projektas „Lietuvos balsas. Senjorai“. Už televizinių stereotipų apie vyresnio amžiaus žmones laužymą. 2019 metais buvo sukurtas pirmasis šios laidos sezonas, į kurį registruotis kviesti dalyviai nuo 60 metų.

ĮVEIKTOS KLIŪTIES APDOVANOJIMAS

  • Klaipėdos rajono Dovilų pagrindinė mokykla. Už neišsenkamą energiją ir nuolatinių kliūčių įveikimą įtraukiant vaikus su negalia į bendrąjį ugdymą.
  • Žmonių su negalia žygis Baltijos kelio 30-mečiui paminėti. Už ryžtingai įveiktą maršrutą nuo Vilniaus iki Talino. 17-os žmonių komanda, iš kurių 11 juda neįgaliųjų vežimėliais, estafetiniu būdu sėkmingai įveikė maršrutą Vilnius–Ryga–Talinas.
  • Realybės dokumentikos laida „Ypatingas būrys“. Už stiprybės, ištvermės ir drąsos pavyzdžius, kuriems negalia nėra kliūtis. Projekte dalyvavo 12 parolimpiečių ir 2 sužeisti karininkai.

RELIGIJŲ IR ĮSITIKINIMŲ ĮVAIROVĖS APDOVANOJIMAS

  • Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“. Už ryžtą ginti savo religinės bendrijos teises ir siekti valstybės pripažinimo. Bendrija kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, taip atkreipdama dėmesį, kad, nors atitinka visus Lietuvos įstatymuose numatytus reikalavimus, Seimas šiai religinei bendrijai nesuteikė valstybės pripažinimo.
  • Naujienų portalas „15min“. Už etišką ir tolerantišką temų apie religiją ir skirtingus įsitikinimus nušvietimą. 2019 metais žurnalistai šiomis temomis publikavo straipsnių ciklą. Tekstai išsiskyrė profesionalumu, skaitytojų kritinio mąstymo skatinimu bei stereotipams atsparios visuomenės ugdymu.

ATVIROS VISUOMENĖS PILIEČIO APDOVANOJIMAS

  • Klaipėdos „Marių“ bendruomenės pirmininkė Ligita Girskienė. Už proveržį kovoje su aplinkos tarša. L. Girskienė bei kiti kartu su ja veikę visuomenės aktyvistai atkreipė visuomenės dėmesį į skandalingą „Grigeo Klaipėda“ veiklą.
  • Naujienų portalas „15min“. Už visuomenės atvirumo skatinimą, principingą demokratinių vertybių puoselėjimą žiniasklaidoje. Portalas buvo pirmasis Lietuvos žiniasklaidos kanalas, išreiškęs paramą LGBT* eitynėms „Baltic Pride“ ir tapęs oficialiu jų renginių informaciniu partneriu.
  • Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė. Už operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“, iškeliantį nepatogią tiesą apie klimato krizę. Venecijos bienalėje pelnęs „Auksinį liūtą“, performansas apie ekologinius pokyčius kalba itin originaliai.

METŲ PROVERŽIO APDOVANOJIMAS

  • Elena Reimerytė ir projektas „Spalvos“. Už progresyvią dokumentiką Lietuvai apie laisvus žmones iš viso pasaulio. LRT parodyta laida „Gėjai tėčiai“ susilaukė didelio žiniasklaidos dėmesio ir sukėlė diskusijas dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo.
  • Darbo šešėliavimo iniciatyva DUOday. Už suteiktą galimybę negalią turintiems žmonėms išbandyti skirtingas profesijas, susipažinti su įvairiomis organizacijomis ir jų kolektyvais.
  • Iniciatyva „Niekieno vaikai“. Už parodytą rūpestį ir teikiamą pagalbą vienišiems vaikams. Iniciatyvos organizatoriai rūpinasi vienišais vaikais ligoninėse ir padedant savanoriams jiems teikia emocinę paramą.

Išreikšti savo valią gyventojai gali balsuodami internetu iki birželio 2 d. Nugalėtojai bus išrinkti susumavus tokį patį svorį turinčius visuomenės ir ekspertų komisijos balsus.

Birželio 4 d. laureatams bus įteiktos autorinės menininkės Ievos Paltanavičiūtės statulėlės, simbolizuojančios tvirtus, lygybe ir įvairove grįstus demokratijos pamatus.

Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2019 organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu. Šiemet juos remia AB „Swedbank“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Europos socialinis fondas, UAB „Rimi Lietuva“, AB „Telia Lietuva“. Organizaciniai partneriai – AB „Lietuvos geležinkeliai“.