Lietuvos gyventojų informacinis raštingumas – menkas

Kategorijos: Nuomonės ir pozicijosPaskelbta: 2023 birželio, 27

Pagal informacinį raštingumą Lietuvos gyventojai yra silpni vidutiniokai ir juos lenkia tiek Estijos, tiek Latvijos gyventojai. Tai reiškia, kad nesugebame atpažinti netikros informacijos (fake news) nuo patikimos ir patikrintos bei esame linkę pasiduoti įvairioms manipuliacijoms. Šias tendencijas atskleidė mūsų kolegų iš Bulgarijos Atviros visuomenės instituto apskaičiuotas informacinio raštingumo indeksas, kuriame buvo vertintos 47 šalys.

Šis indeksas padeda įvertinti – visuomenės  atsparumą netikroms naujienoms ir manipuliacijoms informacija. Sudarant indeksą vertinti žiniasklaidos laisvės,  visuomenės išsilavinimo ir tarpusavio pasitikėjimo rodikliai, kuriuos skelbia tokios organizacijos kaip EUROSTAT, EBPO, Reporteriai be sienų ir pan.

Lietuva pagal medijų raštingumo indeksą surinko 54 taškus ir užėmė 20 vietą tarp 41 valstybės. Lietuvą lenkia tiek Latvija (55 taškai, 18 pozicija), tiek Estija (71 taškas, 4 pozicija). Įdomu, kad Estija rikiuojasi pirmajame penketuke kartu su kitomis Šiaurės šalimis (Norvegija, Švedija, Islandija, Danija). Paskutinieji pagal informacinio raštingumo lygį yra tokios šalys kaip Albanija, Šiaurės Makedonija, Kosovas ar Gruzija.

Kokias tendencijas pastebėjo Atviros visuomenės institutas Sofijoje:

  • Kuo geresnis gyventojų išsilavinimas (vertinant PISA rodiklius) ir kuo didesnė žiniasklaidos laisvė, tuo didesni gyventojų atsparumas netikrai, išgalvotai informacijai.
  • Tokių šalių, kuriose būtų žemas gyventojų išsilavinimas ir didelė žiniasklaidos laisvė tiesiog nėra.
  • Dalis valstybių, pasižyminčių sąlyginai neblogu gyventojų išsilavinimu, tačiau maža žiniasklaidos laisve, yra stipriau veikiamos dezinformacijos. Tarp tokių – Lenkija ar Vengrija.

Ką galėtume daryti, kad informacinis atsparumas didėtų?

  • Suomijoje kova su dezinformacija prasideda nuo darželio: informacinio raštingumo pagrindus vaikai įgyja dar būdami darželyje
  • Informacinio, kitaip dar medijų raštingumo pagrindai integruoti į mokyklines programas.
  • Nepriklausoma, stipri, analitinė žiniasklaida.

Šis informacinio raštingumo indeksas buvo paskelbtas tarptautinės konferencijos “The Role of Civil Society in Countering Disinformation and Promoting Media Literacy” metu, Sofijoje. Ją finansavo Aktyvių piliečių fondas pagal EEE ir Norvegijos finansinį mezhanizmą.

Daugiau apie informacinio raštingumo indeksą: MediaLiteracyIndex2023